• شنبه.دوشنبه.چهارشنبه
    (3 تا 8 شب)
  • تهران خیابان شریعتی
    روبروی خیابان ظفر برج نگین ظفر طبقه 9 واحد 7

غده ی هیپوفیز

قسمت دوم 

در غده هیپوفیز نیز دچار اختلال میشود که رایج ترین و متداولترین این اختلالات معروف به ( تومور غده هیپوفیز ) میباشد .این تومورها بیشتر در افراد  بالغ اتفاق می افتد . این تومورها آنگونه که در اسمشان مصطلح میباشد ، تومورهای مغزی تصور نمیشود و غالبا خوش خیم هستند . 

در نتیجه تومورهای سرطانی بدخیم در این وضعیت بسیار اندک و نادر هستند . تومور ترشحی و تومور غیر ترشحی دو نوع تومور میباشند . 

تومور ترشحی : از میان هورمونهای غده ای هیپوفیز ، یکی از آنها میتواند به مقدار زیاد هورمون های غده هیپوفیز را ترشح کند . 

تومور غیر ترشحی : همانطور که از نامش پیداست هورمونی ترشح نمیکند.

اما چنانچه هر دو تومور بیش از حد بزرگ باشند و به واسطه بزرگی در عملکرد عادی غده ی هیپوفیز و متعلقات و مشتقات مربوط به خود در عملکرد مغز دخالت کند ، به طور طبیعی بدن را دچار مشکل میسازد . مشکلات ذکر شده که ناشی از تومور ها غده ی هیپوفیز به وجود آمده را میتوان به سه نوع تقسیم کرد .

  • تاثیر جرم تومور : زمانی که یک تومورغده ی هیپوفیز به رشد غیر متعارف برسد ، بدیهی است که چون کنار مغز این اتفاق یعنی بزرگ شدن و به دنبال آن فشار رخ میدهد ، تحت این فشار انسان دچار سردرد ، نقص در بینایی شده وحتی چند مشکل دیگر که مخل سلامتی فرد میباشد ، ایجاد میکند .
  • علتهایی که روی عملکرد غده ای اثر میگذارد میتوان به عمل جراحی ، استفاده از داروها ، خون ریزی داخلی اشاره کرد . حتی وارد شدن ضربه شدید بر جمجمه و مغز، میتواند عملکرد عادی غده هیپوفیز را مختل کند .
  • ترشح کم : ترشح کم یک تومور بزرگ غده ی هیپوفیز، میتواند باعث اندک شدن تولید هورمون در بدن شود . در مواقعی عمل جراحی و پرتو درمانی تومور باعث کاهش تولید هورمون در بدن بشود .
  • ترشح زیاد : تومور ترشحی غده ی هیپوفیز باعث میشود که هورمونهای فراوانی در بدن تولید شود . 

بخش دیگری از دنیای پیچیده غده هیپوفیز را دیدیم و خواندیم . واقعیت این مبحث به اهمیتش در دنیای پزشکی میباشد که خوبان و ماهرینی که درفوق تخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات باشند باید فرد بیمار را در پوشش خود قرار دهند. جراح دیسک گردن ، آندوسکوپی مغزو آنوریسم مغزی و تومور نخاعی باید از توانایی های یک پزشک حاذق به خصوص مشرف در این حوزه باشد . در قسمتهای بعدی که مبحث هیپوفیز را دنبال میکنیم ، شما را دعوت به خواندن میکنیم ...