• شنبه.دوشنبه.چهارشنبه
    (3 تا 8 شب)
  • تهران خیابان شریعتی
    روبروی خیابان ظفر برج نگین ظفر طبقه 9 واحد 7

رابطه دوران بارداری و آسیب های احتمالی دیسک کمر

بدیهی است در دوران بارداری ، نوع فعالیتها و سبک زندگی خانم باردار دچار تغییراتی میشود . از نظر تغذیه ، ورزش و سایر امور در راستای دوران 9 ماهه بارداری و حتی چند ماه بعد از فارغ شدن نیز ، تغییراتی که منطقی هم بوده در پی خواهد داشت . علت روشن آن رشد و اضافه وزن دار شدن جنین ، تغذیه کودک و تحولاتی که در شرایط جسمی مادر باردار دیده میشود . در مجموع این تغییرات روزمره به تدریج روی آناتومی و اندام مادر تاثیر گذار بوده و مخصوصا ناحیه کمر وی متاثر میشود . البته جراح دیسک کمر و دکتر ارتوپد تاکیدی مضاعف جهت مراقبت از دیسک کمر و ستون فقرات برای مادرانی که یک کمر درد مزمن را همیشه داشته اند ، دارند . چون با مضاعف شدن وزن کودک همراه در شکم ، احتمال درد بیشتر شده و طاقت مادر طاق میشود .

 

در نتیجه در این پست سعی میشود اصولی ترین روش برای تحمل شرایط خاص دوران بارداری و تبعات آن درج شود .

 

مشخصات کمر درد در بارداری

 

یکی از دردهای بانوان در این دوران ، درد لگن عقبی میباشد . این درد در قسمت پایین کمر ، قسمت باسن و پشت پاها و رانها پراکنده میشود . البته این درد تا نواحی زانو و زیر آن وارد نشده و فشاری به این قسمتها نمی آورد .

 

برخی از بانوان دردهای برشمرده در قسمت لگن را تصور میکنند که سیاتیک است . اما عارضه سیاتیک یک مشکل درد آور و غیر معمول و نادر است که بانوان نباید دردهای لگن را با سیاتیک یکی بدانند و تصور اشتباه بکنند .

 

اما سیاتیک آنهم در دوران بارداری امکان دارد ناشی از فتق دیسک کمر با برآمدگی دیسک در پایین ستون فقرات باشد . ولی خوشیختانه باید گفت این درد فقط یک درصد از بانوان را در برمیگیرد .

 

نوع دیگر درد در دوران بارداری ، درد خود زایمان است . این درد که خاص زایمان میباشد با سایر دردها متفاوت است . دردی شبیه دوران قاعدگی و گرفتگی شدید انقباضی که متاسفانه در طول بارداری ، ماندگار است . این درد در این مدت مرتب تکرار شده و حتی به شدت درد نیز اضافه میشود . این نوع درد با فعالیتهای هدف دارخانم باردار جهت کاهش درد یا انجام فعالیتهای روزانه نیز تحت تاثیر قرار نگرفته و از شدت درد کاهش پیدا نمیکند .

به هر حال بهتر است بانوی باردار علاوه بر تحت نظر بودن پزشک مامایی ، یک دکتر ارتوپد و یا یک متخصص ستون فقرات نیز گاهی درباره ستون فقرات و دیسک کمر و به طور کلی کمر درد بانوی حامله نظر بدهند .