• شنبه.دوشنبه.چهارشنبه
    (3 تا 8 شب)
  • تهران خیابان شریعتی
    روبروی خیابان ظفر برج نگین ظفر طبقه 9 واحد 7

آشنایی با گودی پشتی ستون فقرات یا ( کاوپشتی )

رابطه کاو پشتی یا لوردوز با کمر درد و توازن و زیبایی اندام 

 

بارها در رابطه اهمیت ستون فقرات در پویایی و ایستایی بدن توسط جراح ستون فقرات و دکتر کمر درد به صورت مقالات بسیاری فاکت آورده شده است . 

اما در این شماره علاوه بر نقش ستون فقرات در سلامتی بدن و به دنبال آن کاهش درد کمر ، به توازون اندام و زیبایی آناتومی بدن که نقش یک ستون فقرات سالم در پویایی آن بسیار مهم و کارساز است ، میپردازیم .

پدیدار شدن ( لوردوز ) در ستون فقرات

زمانیکه در ستون فقرات یک ناهنجاری به شکل قوسی به وجود بیاید فرد درگیر دچار انحنا کمری شده و ( لوردوز ) که همان ( کاوپشتی ) میباشد در ستون فقرات وی مشاهده شده است .

بیشتر از لوردوز یا کیفوز بدانیم .

لوردوز یا کیفوز نوعی عارضه و ناهنجاری است که در قسمت پایین کمر به شکل یک  قوسی بد فرم به تدریج پدید میآید . این عارضه باعث یک انحنای غیر طبیعی کمری شده و باعث ایجاد یک گودی خارج از قوسهای طبیعی ستون فقرات میشود. 

لوردوز احتمالا به خاطر تحمل وزن بالا تنه و فشاری که به پایین کمر می آورد به تدریج نمایان میشود . بدیهی است که عدم فعالیت اصولی فیزیکی و تحرک های لازم روزمره و عدم رعایت پوسچر مناسب میتواند دلایل وقوع این عارضه غیرطبیعی هم باشد .

لوردوز با افزایش سن تشدید میشود به گونه ای که باعث تغییراتی در مرکز ثقل بدن رو به جلو و تحرک لگن میشود .

این عارضه به مرور باعث ایجاد انحنای غیر طبیعی در کمر و گردن میشود. 

 

چگونه ( لوردوز ) به ستون فقرات آسیب میزند ؟

در شماره های قبلی از اهمیت ستون فقرات اشاراتی شد . اینکه ستون فقرات از اجزای مهم و تعیین کننده بدن بوده و متاثر از شرایط محیطی و وراثت نیز میباشد. در نتیجه به دلایل فشارهای فیزیکی و مکانیکی که در طول زندگی بر ستون فقرات وارد میشود و چنانچه نسبت به این دلایل بی تفاوت بود ، باالطبع تغییراتی در ستون فقرات رخ میدهد . این تغییرات ( لوردوز ) یا ( کیفوز ) میباشد که باعث ایجاد گودی در ستون فقرات و یا ( کاو پشتی ) خواهد بود .

اگر ستون فقرات از نظر آناتومیکی و رعایت اصولی پوسچر مناسب در طول زندگی اجرا و لحاظ شود ، این ستون فقرات علاوه بر توازن و دارا بودن یک فرم و شکل ایده آل میتواند فرد دارنده را برای یک زندگی بی دغدغه کمک کند . به نوعی که  تمام فعالیتهای اجتماعی و روزمره خود را به نحو احسن انجام داده و از نظر روان شناختی نیز تاثیرات ایده آلی را به دست بیاورد . 

این شرایط همان ایده آلی است که جراح ستون فقرات  با درج هشدارهای متعدد قصد دارد تا تمام افراد به آن برسند .